Predsednik Državnega sveta RS Alojz Kovšca skupaj s strokovno skupino za pripravo osnutkov pokrajinske zakonodaje in državnimi svetniki nadaljuje z razpravo na sejah občinskih svetov. Tokrat so se mudili na Koroškem, kjer si želijo svojo samostojno pokrajino. Na povabilo županje Občine Črna na Koroškem mag. Romane Lesjak je na seji občinskega sveta sodeloval tudi državni svetnik Franjo Golob, ki je občinskim svetnikom argumentirano pojasnil, da je želja po samostojni pokrajini povsem realna in uresničljiva.
Samo v tem mesecu je Državni svet na daljavo obiskal kar deset slovenskih občin. Odzivi občinskih svetnikov in vodstev občin so zelo dobri, na splošno podpirajo ustanovitev pokrajin v Sloveniji, saj ocenjujejo, da bi prav nove pokrajine lahko zagotovili nujno potreben uravnotežen razvojni preboj v naslednjih nekaj letih. Pomisleki glede teritorialne členitve pokrajin in njihovo končno število ostajajo, prav tako se problematizira terminski načrt postopne uvedbe pokrajin z dokončnim prenosom pristojnosti in nalog z države ter lokalnih skupnosti na pokrajine. Občinski svetniki so s predsednikom Državnega sveta Alojzem Kovšco ob teh priložnostih povsod opravili zelo strokovno in poglobljeno razpravo.
V pokoronskem okrevanju bo potrebno osmisliti natančno ciljane panožne politike in jih usmeriti na različna geografska področja države z različno intenziteto. Odsotnost pokrajin predstavlja veliko oviro za bolj specializirane pristope po posameznih regijah. Denimo primer goriške in sploh severne primorske pokrajine ob drastičnem zmanjšanju prilivov iz turistične in igralniške dejavnosti zahteva zelo hitro pregrupiranje gospodarstva na področja, ki jih epidemija ni prizadela. Izrazito centralistična upravna struktura države onemogoča selektivne pristope in podaljšuje roke za implementacijo protikriznih okrevalnih ukrepov. Glede na dane okoliščine moramo pokrajine nujno uvesti in to čim prej. S tem bomo zmanjšali škodljive vplive korone na gospodarstvo ter tudi zmanjšali razvojne razlike med osrednjo Slovenijo in periferijo. Zmotno bi bilo pričakovati, da bo ustanovitev pokrajin rešila vse probleme. Dejstvo pa je, da bi omogočila bolj učinkovito reševanje tistih najbolj perečih.
Lokalna samouprava je v letih globoke ekonomske krize dokazala ne le sposobnost preživetja, temveč tudi iskanja novih razvojnih možnosti. Z ustanovitvijo pokrajin bomo razvojne politike in avtonomijo definiranja razvojnih ciljev kar se da približali lokalni samoupravi. S tem bomo omogočili, da tisti, ki dejansko poznajo situacijo na terenu, odločajo o smereh razvoja.
Pokrajine bodo medsebojno na nek način tudi konkurenčne. Nedvomno se bo med njimi razvila zdrava tekmovalnost v zagotavljanju visokega bivanjskega standarda prebivalcev in stimulativnih okolij za gospodarske ter družbene dejavnosti. Po tridesetih letih samostojnosti je neizpodbitno, da so upravljalske strukture na lokalnem nivoju kos novim nalogam in izzivom, ki jih prinaša selitev dejanske oblasti z ravni države na raven bližje ljudem.
Vir slike: crna.si