Predlog stališča Republike Slovenije do Predloga direktive Evropskega parlamenta in Sveta o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti za moške in ženske s preglednostjo plačil in mehanizmi za izvrševanje, izhaja iz ugotovitve, da plačilna vrzel med spoloma v Evropski uniji skupno dosega 14 % (v RS 7,9 %) in na tej ravni tudi vztraja.
Gre za težavo tako pri delavkah in delavcih kot pri delodajalcih. Neizvajanje te temeljne pravice vpliva na ekonomsko neodvisnost žensk v njihovem delovno aktivnem obdobju in po njem. Prav tako to povzroča težave za učinkovito delovanje trga dela in konkurenco na notranjem trgu. V Sloveniji znaša plačna vrzel med moškimi in ženskami 9,3 % in v zadnjih letih je zaznati trend naraščanja. Iz opisa kazalnika SURS izhaja, da je neprilagojena plačna vrzel med spoloma razlika med povprečno bruto plačo za plačano uro moških in povprečno bruto plačo za plačano uro žensk kot delež povprečne bruto plače za plačano uro moških. Splošni cilj predlagane direktive je izboljšati izvajanje in izvrševanje načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti za moške in ženske.
Predlog direktive zasleduje te cilje z vzpostavitvijo preglednosti plačil v organizacijah; s spodbujanjem uporabe ključnih konceptov, povezanih z enakim plačilom, vključno s konceptoma „plačila“ in „dela enake vrednosti“; ter s krepitvijo mehanizmov za izvrševanje. Preglednost plačil omogoča delavcem, da odkrijejo in dokažejo morebitno diskriminacijo zaradi spola. Slovenija podpira cilje predlagane direktive, saj ocenjuje, da je predlagana direktiva ključnega pomena za doseganje enakosti spolov in pravice do enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti za moške in ženske, ki je eno od temeljnih načel, zapisanih v Pogodbi o delovanju Evropske unije.
Člani Komisije Državnega sveta za mednarodne odnose in evropske zadeve so načelno podprli cilj predlagane pobude, da bodo ženske in moški v EU za enako delo prejeli enako plačilo. V zvezi z vključevanjem vidika spola v različne politike pa so poudarili, da je treba pri opredeljevanju odnosov med spoloma upoštevati, da sta ženska in moški enakopravna, nista pa enaka in zavrnili termin enakost spolov kot neustrezen. Opozorili so tudi na spornost metodologij, ki so podlaga za izdelavo ocen in primerjav vrednosti dela z vidika spolov in menili, da ne omogočajo zadostne preglednosti in ne zagotavljajo potrebnih informacij, ki so lahko podlaga za ustrezno ukrepanje.