Komisija za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je na 31. seji obravnavala problematiko nespremenjenih oziroma nižjih odkupnih cen slovenskih kmetijskih pridelkov in klavne živine, pri čemer rastejo maloprodajne cene živil.
Komisija je opozorila na nesorazmerja v prehranski verigi – višajo se stroški pridelave hrane (višje cene surovin, repromateriala in energentov), sočasno pa se znižujejo odkupne cene pri kmetu ter vsesplošno višajo cene v maloprodaji.
Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije so se odkupne cene kmetijskih pridelkov v prvem četrtletju letošnjega leta v povprečju znižale skoraj za 5 %, cene živil za 3,8 %, cene prašičev za 25,5 %, medtem ko se cene živil na trgovskih policah višajo.
Kmet dolgoročno takih cenovnih nesorazmerji ne bo preživel, s tem pa se v negotovost postavlja tako nadaljnja kmetijska pridelava kot ohranjanje kulturne krajine in poseljenosti slovenskega podeželja. Komisija je menila, da je treba temeljito analizirati ekonomsko stanje v našem kmetijstvu, pri tem pa naj se primerja tudi maloprodajne cene kmetijskih pridelkov in reprodukcijskega materiala v sosednjih državah. Na podlagi te analize je treba pripraviti strategijo za nadaljnji razvoj kmetijstva v Sloveniji s ciljem čim večje samooskrbe.