Predsednik Komisije Državnega sveta za mednarodne odnose in evropske zadeve Bojan Kekec se je od 3. do 5. marca 2022 udeležil LXIVII. zasedanja Konference odborov parlamentov Evropske unije za evropske zadeve (COSAC), ki je v okviru francoskega predsedovanja Svetu EU potekalo v Parizu.
Srečanje so pozdravili Laetitia Saint-Paul, podpredsednica francoske Nacionalne skupščine ter Sabine Thillaye in Jean François Rapin, predsedujoča Odboru za evropske zadeve v francoski Nacionalni skupščini in Senatu. Dogodek je imel šest vsebinskih sklopov, in sicer: Prva ocena francoskega predsedovanja Svetu Evropske unije; Načrt za oživitev Evrope in konec krize; Podnebne spremembe in energetski prehod, v okviru katerega bo v razpravi sodeloval tudi Kekec; Konferenca o prihodnosti Evrope; Poročila o napredku delovnih skupin in Razprava o Ukrajini. Državni svetnik Bojan Kekec je zbrane nagovoril v okviru tretjega vsebinskega sklopa. Izpostavil je, da so vse teme pod naslovom Podnebne spremembe in energetski prehod izjemno aktualne, ampak po dogodkih v Ukrajini postavljene v novo luč. Tako zeleni dogovor, povečanje cen in energetski trg, zelena taksometrija, podnebne spremembe danes odpirajo nova vprašanja. Kako bo z jedrsko energijo v prihodnosti, če v kritičnih varnostnih razmerah lahko postanejo strateški vojaški cilji? Kako z vlaganji v obnovljive vire lahko zagotovimo poceni in stabilno oskrbo? Tako bo vsa ta vprašanja treba ponovno proučiti. Napad Rusije na Ukrajino ima namreč poleg uničenja države in človeških žrtev v ozadju tudi druge strateške cilje, ki so zelo povezani z energetiko in vojaško industrijo. Gre namreč za državo, ki ima izjemna naravna in rudna bogastva. Po statistiki je Ukrajina četrta država po rudnih bogastvih na svetu. Ukrajina je tudi žitnica Evrope, saj ima četrtino najboljše črne pridelovalne zemlje na svetu. Na svoji rodovitni zemlji bi lahko prehranila 600 milijonov ljudi.
Ukrajina ima največje zaloge uranove rude v Evropi, druge največje zaloge titanove rude v Evropi, ter tretje zaloge plina v Evropi. Je tudi tretja največja po proizvodnji jedrske energije v Evropi. V svetovnem merilu pa je druga po zalogah železove in manganove rude. Je tudi četrta po izvozu jedrskih turbin na svetu. Zato moramo vedeti, da se v Ukrajini odvija strateška borba za bodočnost cele Evrope. Tudi energetsko. In Ukrajina ne sme pasti, saj bi se ta požar zagotovo razširil naprej.